Podpora kojení a Laktační poradna
Narozením miminka začíná nejkrásnější, ale i nejzodpovědnější část života novopečené maminky i celé rodiny. K nejdůležitějším aspektům tohoto období patří zajisté kojení. Kojením dává maminka dítěti do budoucnosti to nejlepší. Kojení či krmení dítěte mateřským mlékem přináší řadu nenahraditelných výhod dítěti i mamince. Jedná se o výhody zdravotní, výživové imunologické, vývojové, psychologické, sociální i ekonomické.
Jednoduše lze říci, že kojení je dar pro dítě i maminku a mateřské mléko je to nejlepší, co můžete svému dítěti dát.
V naší republice až 90% maminek kojit své dítě chce, a to je ten nejlepší předpoklad k úspěšnému kojení. Ačkoliv je kojení od přírody přirozená věc, tak se přesto každá maminka musí kojení naučit. Je důležité vědět, že cesta k úspěšnému kojení začíná již v době těhotenství. Každé budoucí mamince doporučuji, aby se nechala v těhotenství vyšetřit svým gynekologem, zda nemá vpáčené bradavky. Pokuď se toto zjistí již v těhotenství, lze velmi dobře a hlavně včas dosáhnout správného tvaru bradavek.
S velkou výhodou, hlavně pro prvorodičky, je také absolvování kurzů kojení a péče o novorozence, kde se nastávající maminky seznamuji s technikou kojení. Po porodu je tato teoretická znalost neocenitelnou výhodou při vlastním nácviku kojení s vaším miminkem. A navíc platí, že včas podané informace zvyšují znalosti, dovednosti i sebevědomí maminek a velmi ulehčují cestu k úspěšnému kojení.
A co se tedy maminka a miminko v porodnici spolu musí naučit?
Především správnou techniku kojení – tj. správné držení prsu při kojení, správou vzájemnou polohu maminky a dítěte, správnou techniku přisátí miminka a správnou techniku sání.
Spolu s takzvanými laktačními poradkyněmi, což jsou vlastně sestřičky – „učitelky kojení“, se trénují různé polohy při kojení (poloha vleže, vsedě, poloha madony, fotbalová poloha, atd.). Maminka se naučí kdy, proč, a jakou kojící polohu je vhodné zvolit.
Je samozřejmé, že při kojení může nastat celá řada problémů. Než ale maminka odejde z porodnice měla by znát jejich možná řešení. Jsou to například bolestivě nalitá prsa a tvoření zatvrdlých míst, trhlinky na bradavkách – maminka se učí masáže prsou, správné ošetřování kůže bradavek. Důležité je také maminku naučit techniku odstříkávání mléka, která se může hodit právě při bolestivě nalitých prsou, při nadbytku mateřského mléka, ale i při nutnosti krmit miminko přechodně alternativním způsobem. To může nastat při nemoci maminky i dítěte, při nutnosti maminky odjet a podobně. Miminko by se pak v žádném případě nemělo dokrmovat z lahve, ale použít krmení lžičkou, krmení ze stříkačky po prstu, krmení pomocí cévky po prstu.
Toto jsou již poměrně specifické problémy, ale pokud maminka potřebuje, může se kdykoliv po propuštění z porodnice telefonicky domluvit a přijít veškeré problémy a nejasnosti vyřešit s našimi vyškolenými sestřičkami. K dispozici máme celou řadu pomůcek, které maminkám pomáhají ke zvládnutí problémů při kojení. Jsou to například formovače bradavek, kloboučky různých velikostí, odsávačky, eventuelně speciální lahvičky pro nedonošená miminka.
Pokud se, jako nastávající maminky, rozhodnete využít našich služeb, rádi vám budeme nápomocni nejen podporou kojení.